Szukaj na tym blogu

Kalendarz wyborczy

20 sierpnia - mija termin zawiadamiania PKW o utworzeniu Komitetu Wyborczego.

22 sierpnia - powołanie Okręgowych Komisji Wyborczych.

30 sierpnia - mija termin zgłaszania do PKW list kandydatów przez Komitety Wyborcze. Każda lista kandydatów do sejmu musi mieć 5 tys. podpisów, każdy kandydat na senatora - 2 tys. Jeśli Komitet zarejestruje listy kandydatów do sejmu w 21 okręgach, może wystawić listy w całym kraju. 

4 września - utworzenie obwodów głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalenie ich granic, siedzib i numerów.

9 września - mija termin podania do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego, i o lokalach przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz zgłaszania przez armatorów wniosków o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich.


15 września - konferencja prasowa w Warszawie prezentująca Miejski Skaner Wyborczy organizowany przez Kongres Ruchów Miejskich.


16 września - mija termin zgłaszania kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych

18 września - powołanie przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obwodowych komisji wyborczych; podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego; zgłaszanie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez wyborców niepełnosprawnych zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzanych w alfabecie Braille'a; sporządzenie spisu wyborców przez gminy

18 - 25 września - składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę.

24 września - mija termin zgłaszania konsulowi przez wyborców zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

24 września - 7 października - nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych przygotowanych przez komitety wyborcze. 

25 września - mija termin składania wniosków przez wyborców niepełnosprawnych o dopisanie ich do spisu w wybranym przez siebie obwodzie głosowania na obszarze gminy właściwej ze względu na miejsce stałego zamieszkanie oraz zgłaszania wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) przez wyborców niepełnosprawnych zamiary głosowania w lokalu wyborczym przy użyciu nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.

29 września - mija termin podania przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz zarejestrowanych kandydatów na senatorów oraz składania wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania.

4 października - mija termin składania wniosków przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych o dopisanie do spisu wyborców, jak również składania przez komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych oświadczeń do Państwowej Komisji wyborczej o korzystaniu ich list kandydatów na posłów ze zwolnienia z warunku określanego art. 196 par. 1 Kodeksu wyborczego, tj. obowiązku przekroczenia progu wyborczego.

5 października, godz. 18.00, Klubokawiarnia Meskalina - debata z poznańskimi kandydatami do sejmu i senatu w ramach Miejskiego Skanera Wyborczego organizowanego przez Kongres Ruchów Miejskich.

6 października - mija termin zgłaszania przez wyborców przebywających za granicą wniosków o wpisanie do spisu wyborców w obwodach głosowania utworzonych za granicą oraz zgłaszania przez wyborców przebywających na polskich statkach morskich wniosków o wpisanie do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach. 

7 października - o godzinie 24.00 kończy się kampania i rozpoczyna dwudniowa cisza wyborcza.

9 października - WYBORY DO SEJMU I SENATU - głosować można w lokalach wyborczych od godz. 7.00 do 21.00.

2 komentarze:

  1. Gratulacje dla autora strony My-Wyborcy.Niestety
    aktywność przyszłych wyborców i brak komentarzy świadczy o jednym. Wszyscy mamy dosyć wszechobecnego Układu-MonoPOlu władzy.
    Ktoś powiedział mądre słowa-"każda władza deprawuje,władza absolutna deprawuje absolutnie.
    Ile jeszcze lat mam głosować na PO-PSL ze słynnym Pawlakiem,który uważa,że sprawuje funkcje dożywotnio!!
    Czy ktoś słyszał lub widział komunikat o spotkaniach kandydatów na posłów,senatorów z wyborcami?.Gdzie,kiedy się odbywają. Media milczą. Przecież do ciężkiej cho....wybory to nie randka w ciemno. Chcemy z tym " Państwem " się spotkać,zapytać, porozmawiać.co zrobili dotychczas. Nie wezmę w tym cyrku udziału!!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety, trudno się czegokolwiek dowiedzieć o kampanijnych planach kandydatów. Większość nazwisk na listach jest kompletnie anonimowa. Robimy co możemy i stworzyliśmy listę kandydatów z linkami do ich stron (jeśli takie mają): http://my-wyborcy.blogspot.com/p/kandydaci_09.html

    Możemy jeszcze doradzić udział we wszlekiego rodzaju dożynkach, akademiach, otwarciach i capstrzykach. Tam kandydatów, posłów i senatorów nigdy nie brakuje.

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.