Szukaj na tym blogu

Kandydaci

KANDYDACI DO SENATU

W tym roku po raz pierwszy wybierzemy senatorów w okręgach jednomandatowych. Okręg nr 90 obejmuje powiat poznański, okręg nr 91 - miasto Poznań. Niestety, w obu okręgach wybór nie będzie zbyt duży, ponieważ zarejestrowało się tylko po 3 kandydatów.

W okręgu 90 (powiat poznański) wystartują:  

1. Piotr Henryk Batura (KWW "Nasz Powiat" Piotr Batura), kiedyś członek zarządu Ruchu Palikota, obecnie lider Ruchu Demokratycznego Akcja Obywatelska, najpopularniejszy poznański polityk na Facebooku, prowadzi bloga i jeszcze jednego bloga.

2. Bartłomiej Piotr Wróblewski (KW Prawo i Sprawiedliwość), dr nauk prawnych, zajmuje się poszkodowanymi przez ustawodowaców oraz reaktywowaniem korporacji akademickich, należy do Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego.

3. Marek Aleksander Ziółkowski (KW Platforma Obywatelska), obceny wicemarszałek senatu, profesor socjologii, syn profesora, rektora UAM i ministra Janusza Ziółkowskiego. Znany jako socjolog i syn swojego ojca, w polityce raczej drugi garnitur za to w pierwszym rzędzie. Ciężko będzie mu odebrać zwycięstwo.


W okręgu 91 (miasto Poznań) wystartują:

1. Andrzej Kazimierz Jóźwiak (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej), bezpartyjny, były prokurator, na potrzeby kampanii didżej w klubie Pod Minogą. Stara się jak może, ale chyba niewiele może.
2. Jadwiga Kazimiera Rotnicka (KW Platforma Obywatelska), obecna pani senator PO, niegdysiejsza przewodnicząca poznańskiej rady miasta, jako jedna z nielicznych polityczek poznańskich prowadzi bloga.
3. Wojciech Robert Rypniewski (KW Prawo i Sprawiedliwość), profesor w Instytucie Chemii Bioorganiczej PAN, prowadzi bloga na Frondzie.

KANDYDACI DO SEJMU

W wyborach do sejmu w okręgu 39 (Poznań i powiat poznański) wystartuje 137 kandydatów z 7 komitetów. Prawie wszystkie partie wystawiają 20 kandydatów ze swojej listy, wyjątkiem jest KW Polska Partia Pracy - Sierpień 80, która wystawia jedynie 17 kandydatów. Warto zapoznać się ze wszystkim kandydatami, ale należy pamiętać, że zagłosować możemy tylko na jedną osobę. W sumie z Poznania i powiatu poznańskiego wybranych zostanie 10 posłów.
1. Tadeusz Dziuba, niedawny kandydat na prezydenta Poznania, wcześniej wojewoda poznański oraz szef delegatury NIK, poseł sejmu kontraktowego (1989-1991), jeden z założycieli Porozumienia Centrum, przed 1990 rokiem członek Stronnictwa Demokratycznego. Technolog drewna - coś w tym jest.
2. Zbigniew Hoffmann, były wicewojewoda wielkopolski i wojewoda kujawsko-pomorski, wieloletni urzędnik, na początku lat 90. działał w Porozumieniu Centrum.
3. Błażej Spychalski, radny sejmiku wojewódzkiego, wiceprzewodniczący Forum Młodych PiS. Młody, ale już trzeci.
4. Renata Przybylska, adwokatka, działaczka Solidarności, od 1995 roku członek Zarządu Regionu słynnego związku, amatorsko grywała w teatrach, a społecznie działała w radzie Osiedla J. Popiełuszki.
5. Przemysław Alexandrowicz, były senator PiS (2005-07), wieloletni radny miejski, prezes poznańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, w młodości działacz NZS.
6. Aleksander Jaroniec, członek Solidarności od 1981 roku, w zeszłym roku kandydował na burmistrza Kórnika, zdobywając jedynie 1152 głosy i przegrywjąc już w I turze. Gra na trąbce i mieszka w Kórniku.
7. Zbigniew Czerwiński, historyk i przedsiębiorca, niegdyś działacz NZS, Solidarności i ZChN, od ponad 10 lat radny sejmiku wojewódzkiego, specjalista od finansów publicznych i zarządzania mieniem komunalnym, entuzjasta komunikacji rowerowej.
8. Filip Rdesiński, bezpartyjny dziennikarz, znany z "Misji specjalnej" w TVP, Gazety Polskiej oraz prezesowania w Radio Merkury. Związany z Radykalną Akcją Antykomunistyczną "Naszość".W zeszłym roku kandydował z list PiS do sejmiku (otrzymał tylko 1554 głosy, choć startował z 2. miejsca). Za swoją działalność dziennikarską i społeczną sekowany przez "terror kryminalny".
9. Barbara Nowak, radna Tarnowa Podgórnego, zasiada w zarządach i radach nadzorczych spółek budowlanych oraz w radzie parafialnej.
10. Teresa Majchrzak, założycielka stowarzyszenia Czerwiec'56, jeden z jej synów został zamordowany prawdopodobnie przez ZOMO na ul. Fredry - do dziś nie ustalono sprawców. Drugi z synów był popularnym prezesem Lecha Poznań przed wykupieniem klubu przez koncern Amica.
11. Tomasz Górski, poseł jak z obrazka (od 2005 roku). Zawsze wiesza tyle plakatów, że aż trudno uwierzyć, że mieści się w limicie wydatków na kampanię. Mimo, że nie wierzą mu nawet partyjni koledzy, jest niezatapialny - może dlatego, że lubi tańce towarzyskie.
12. Ewa Kuleczka-Drausowska, była radna powiatowa, wiceprezes stowarzyszenia charytatywnego Człowiek-człowiekowi.
13. Małgorzata Foltyn, rolnik i hodowca z Kubalina, publikuje w prasie rolniczej. Ma medal "Zasłużony dla rolnictwa", w zeszłorocznych wyborach do sejmiku zdobyła 1530 głosy, choć startowała z odległego 8. miejsca (drugi na liście Filip Rdesiński miał tylko 24 głosy więcej).
14. Grzegorz Musiał, bezpartyjny wykładowca fizyki, członek Solidarności od 1980 roku, członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
15. Ewa Jemielity, nauczycielka, należy do Solidarności i poznańskiego Klubu Gazety Polskiej.
16. Izabela Nowak, pracowniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
17. Marek Sieniawski, członek Solidarności od 1980 roku, urzędnik miejski. Znany z obrażania gejów.
18. Jolanta Korcz, radna powiatu poznańskiego, wiceprezeska stowarzyszenia charytatywnego "Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu".
19. Dariusz Kucharski, doktor historii i funkconariusz celny, współzałożyciel i prezes stowarzyszenia "Warsztaty Idei Obywateli Rzeczpospolitej", członek Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, stowarzyszenia „Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem” oraz komisji organizacyjnej „Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego”. Bardzo aktywny członek.
20. Zenon Torz, prezes Stowarzyszenia Klubów Gazety Polskiej.

1. Przemysław Piasta, kiedyś działacz Młodzieży Wszechpolskiej i sejmikowy radny z ramienia Ligi Polskich Rodzin, a nawet wicemarszałek województwa. W tamtych czasach oskarżany o niszczenie billboardów Marka Pola, obecnie stateczny przedsiębiorca. Na lidera PJN w Poznaniu namaściła go sama Elżbieta Jakubiak.
2. Marcin Lis, planista przestrzeni, radny i niezależny kandydat na burmistrza Swarzędza w ostatnich wyborach, w których zajął drugie miejsce (2619 głosów), wyprzedzając jednak kandydata PO, za co wyleciał z partii. Odchodząc spektakularnie spalił koszulkę organizacyjną. Przed wyborami samorządowymi prowadził bardzo energiczną kampanię. Czy i tym razem będzie mu się chciało?

3. Beata Gryska, pani sołtys Bolechowa Osiedle, w ostatnich wyborach zdobyła najwięcej głosów w wyborach do rady gminy.
4. Katarzyna Szcześniak, nauczycielka i jedyna członkini/członek partii Polska Jest Najważniejsza na poznańskiej liście (nie zmyślamy, to oficjalne dane PKW!).
5. Krzysztof Musiałek, przedsiębiorca, kiedyś zaprzyjaźniony z Ligą Polskich Rodzin, dzięki której zasiadał w zarządzie Radia Merkury, choć wcześniej kierował tylko hurtownią cukierków.
6. Arkadiusz Siński, przedsiębiorca z Komornik.
7. Kinga Kośmider, pracownik administracyjny z Poznania.
8. Małgorzata Grześkiewicz, przedsiębiorca z Poznania.
9. Paweł Mejer, chemik z Poznania.
10. Helena Skubich, pielęgniarka z Poznania.
11. Violetta Gorczyńska, pracownik administracyjny z Gniezna (przypominamy, że Gniezno jest już poza granicą okręgu poznańskiego), w 2010 r. kandydowała do sejmiku wojewódzkiego z listy LPR (542 głosy, brak mandatu).
12. Krystian Koralewski, przedsiębiorca z Obornik (to miasto także nie mieści się w powiecie poznańskim).
13. Romuald Michniewicz, wykładowca akademicki na kierunku wychofanie fizyczne z tytułem doktora, mieszka i uczy w Kaliszu (widać partia robiła łapankę w całym województwie).
14. Piotr Lorenz, student z Rogoźna, ma dopiero 21 lat (może chociaż studiuje w Poznaniu?).
15. Izabela Pankowska, bardzo młoda (26 lat) ekonomistka z Jezior Małych w gminie Zaniemyśl, pochodzi z bardzo dobrze udokumentowanego rodu Pankowskich (warto zauważyć, że także ta kandydatka zamieszkuje powiat niepoznański - zatem kolejna spadochroniarka)
16. Radosław Chróściński, student z Poznania (a jednak można kandydata z Poznania znaleźć).
17. Rafał Przybyła, przedsiębiorca z Poznania (kolejny odważny).
18. Olga Kopaniarz, bardzo młoda (23 lata) nauczycielka z Parkowa.
19. Maciej Andraszyk, fotografik z Poznania, w pewnych kręgach uznawany za wybitnego grafika komputerowego, autor okładek książek wydawanych przez Wydawnictwo Narodowo-Katolickie Wers, znajomy śp. dr Darisuza Ratajczaka, który został skazany za kłamstwo oświęcimski, a rok temu poniósł śmierć w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.
20. Michał Zerbst, przedsiębiorca z Poznania.


Lista nr 3: KW Sojusz Lewicy Demokratycznej

1. Waldemar Witkowski, nigdy nie był posłem, choć kandydował często, udało mu się za to zostać przewodniczącym Unii Pracy, która miała milion złotych, za który SLD dało mu jedynkę. Farciarz. Znany także z bycia wicewojewodą oraz działania w spółdzielniach.
2. Krystyna Łybacka, posłanka SdRP, a potem SLD od 1991 roku, była minister edukacji i sportu w rządzie Leszka Millera. Zasłużona dla Poznania i polskiej lewicy. Zasług nie wystarczyło jednak na pierwsze miejsce.
3. Marek Niedbała, biznesmen i radny sejmiku wojewódzkiego. Miał kandydować na prezydenta Poznania, ale ustąpił Jackowi Bachalskiemu ze Stronnictwa Demokratycznego. Nie dba o honory.
4. Andrzej Aumiller, były poseł Unii Pracy i Samoobrony, minister budownictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Jak na kandydata lewicy bardzo często flirtuje z prawicą oraz wielkim biznesem. Choć obecnie należy do Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, to nie zamierza udawać się na zasłużony odpoczynek.
5. Izabela Dylewska-Światowiak, słynna kajakarka. W Seulu zdobyła medal. Czasami łatwiej zdobyć medal niż mandat.
6. Katarzyna Kretkowska, popularna radna miejska, niegdyś kandydatka na senatora z ramienia Unii Wolności oraz kandydatka niezależna na prezydenta Poznania. Ani jedno ani drugie się nie udało. Do trzech razy sztuka?
7. Jarosław Dobrowolski, radny powiatu poznańskiego, w którym przewodniczy komisji rewizyjnej, mieszkaniec Długiej Gośliny.
8. Zbigniew Zawada, żołnierz zawodowy.
9. Lucjan Dutkiewicz
, w 1983 roku rozpoczął karierę w służbach mundurowych, potem związał się z policyjnym ruchem związkowym. Pan Władza.
10. Beata Urbańska, radna miejska SLD, przewodnicząca Komisji Samorządowej i członkini Komisji Rewitalizacji, zasłużona dla rozwoju osiedla Komandoria-Podwale.
11.
Arkady Janiszewski, prowadzi wyborczego bloga, na którym demaskuje zakłamany system panujący w Polsce (niestety został zamknięty - dlaczego?). Kolega po fachu.
12. Bożena Stradowska-Adamska, radczyni prawna, kandydowała już w wyborach do rady miasta, ale ostatecznie nie dała rady.
13. Filip Suś, młody ambitny politolog, pisze pracę doktorską z zakresu historii PRL - być może zbiera materiał w ramach obserwacji uczestniczącej.
14. Paweł Szczepaniak, 41 lat, przedsiębiorca z Czapur.
15. Danuta Małecka, pracowniczka administracyjna z Tarnowa Podgórnego.
16. Tatiana Kędziora, komendantka hufca ZHP w Czerwonaku, z wykształcenia pedagog.
17. Franciszek Kosicki, technik-rolnik z Biskupic, ma 58 lat.
18. Arkadiusz Nowak, technik-mechanik z Bolechowa. No cóż.
19. Natalia Koleśnik, na liście wyróżnia się urodą, młodym wiekiem oraz oryginalnym, a przy tym solidnym wykształceniem. Jej specjalność to biologia molekularna, z której robi doktorat w ID PAN w Kórniku. Miejmy nadzieję, że nie polegnie u profesora Giertycha na pytaniach z teorii stworzenia.
20. Tomasz Lewandowski, w poprzednich wyborach startował z jedynki, ale przegrał i go zdegradowali. Radny miejski, przewodniczący SLD w Poznaniu.

1. Maciej Banaszak, 36 lat, technik budowlany i przedsiębiorca z Poznania, właściciel firmy Banex, handluje motorami, przewodniczący Klubu "Ruch Palikota" w Poznaniu, nie lubi sportów zespołowych, ale indywidualne owszem - może tym razem dyscypliny mu się pomyliły?
2. Ryszard Dąbrowski, przewodniczący partii RACJA Polskiej Lewicy, kandydował na radnego miejskiego w ostatnich wyborach z list SLD (tylko 75 głosów z miejsca 8. na Grunwaldzie).
3. Natalia Trojanowicz, członkini RACJI Polskiej Lewicy, kandydowała na radną miejską z list SLD w ostatnich wyborach (marnych 98 głosów z miejsca 8. na Ratajach).
4. Ewa Siuda, 39 lat, specjalista ds BHP. Na pewno przyda się w sejmie. Bezpartyjna kandydatka z Obywatelskiej listy wyborczej.
5. Tadeusz Drzewiecki, aktor Teatru Nowego, występuje także w filmach, członek RACJI Polskiej Lewicy, kandydat na radnego z list SLD w ostatnich wyborach samorządowych (204 głosy z miejsca czwartego na Winogradach).
6. Przemysław Biłozor, bibliotekoznawca, ale pracuje jako menadżer w prywatnych firmach, patentowany sternik morski, prowadzi wyborczego bloga na stronie komitetu. Nie należy do partii, startuje w ramach Obywatelskiej listy wyborczej.
7. Paweł Swiernalis, młodziutki (21 lat) realizator dźwięku z Suwałk, związany z Inicjatywą Wolne Konopie. Aktywnie promuje się na Facebooku. Organizuje Marsz Konopi 1 października. Bezpartyjny.
8. Hanna Okonek, projektantka odzieży, członikini RACJI Polskiej Lewicy.
9. Krzysztof Kaczanowski, raptem 24 lata, ekonomista z Koszalina (Ruch Palikota w liczbie spadochroniarzy ustępuje tylko PJN). Działacz studencki. Należy do Ruchu Palikota.
10. Michał Charłampowicz-Jabłoński, 26 lat, nauczyciel filozofii z Poznania, w Ruchu odpowiada za "Ligę nauczycieli etyki". Byłbyż to potomek posła Sejmu Wielkiego? Należy do Ruchu Palikota.
11. Małgorzata Stencel, krawcowa z RACJI Polskiej Lewicy.
12. Tomasz Lubka, 47 lat, politolog z Poznania. Członek Ruchu Palikota.
13. Maria Magdalena (Marlena) Kacprzak, nauczycielka, odzież używana - kupno, sprzedaż? Radna Osiedla Chartowo. Dyrektorka Regionu Wielkopolskiego Stowarzyszenia "Ruch Poparcia Palikota".
14. Marcin Śmiglak, 31 lat, dr inż. chemii po Uniwersytecie Alabama, obecnie, jak sam przyznaje, mieszka w Niemczech (to po co kandyduje do polskiego sejmu?), kandydat z Obywatelskiej listy wyborczej.
15. Sławomir Grabowski, ekonomista z Poznania, członek Ruchu Palikota.
16. Alicja Grześkiewicz, kucharka z RACJI Polskiej Lewicy

17. Danuta Szczepaniak, bezpartyjna nauczycielka z Murowanej Gośliny, należy do Ruchu Palikota albo i nie, bo podstrona o niej informuje również, że kandyduje jako przedstawicielka Obywatelskiej listy wyborczej.
18. Roman Jarczak, 65 lat, ogrodnik z Poznania, członek Ruchu Palikota.
19. Mariola Kalicka-Królczyk, 64 lata, artystka rzeźbiarka. Z Poznania. Sekretarz (arka) Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy. Skarbnik zarządu okręgu 39 RP. Należy do Ruchu Palikota.
20. Przemysław Szparag, 41 lat, socjolog z Poznania (tak stoi w PKW) lub Lubonia, przewodniczący Zarządu Okręgu Wyborczego nr 39 (Poznań). Zaszczytna funkcja w Ruchu i rozpoznawalne nazwisko. Gwarancja sukcesu! A do tego jeszcze profil na FB.

1. Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego, były wiceprezydent miasta Poznania (1989-91), doradca szefa Urzędu Rady Ministrów (1993-96), wicewojewoda poznański (1996-98), wojewoda wielkopolski (2001). Prezes zarządu miejskiego, wiceprezes zarządu wojewódzkiego i członek rady naczelnej PSL. Prezes zarządu głównego Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka. Jeden człowiek, a tyle funkcji. Nic dziwnego, że ludzie nie chcą go wybrać na posła (kandydował już kilka razy) - boją się, że serce natłoku obowiązków nie wytrzyma.
2. Arkadiusz Błochowiak, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska Urzędu Marszałkowskiego, były członek zarządu województwa, członek Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka.
3. Jolanta Jazic, zarządca nieruchomościami w Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Winogrady, ale z zawodu technolog żywności.
4. Magdalena Żurowska, inżynier zootechnik. Koordynator w Państwowej Stadninie Koni. Jak zdobędzie mandat, to tylko koni będzie żal.
5. Marek Baumgart, praktyk zarządzania i trener rozwoju osobistego, sołtys Kobylnicy, radny rady miejskiej, sekretarz i burmistrz gminy Swarzędz, obecnie wiceprezes zarządu wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po liczbie sprawowanych funkcji widać, że naprawdę zna się na rozwoju osobistym.
6. Mirosław Kałek, prowadzi własną działalność gospodarczą. Aż dziw, że jest w PSL.
7. Zbigniew Tomaszewski, sołtys Czmońca, prezes sołtysów gminy Kórnik. Sołtys roku 2009, twórca "Bobrowego Szlaku" i ninicjator budowy największej wieży widokowej w Wielkopolsce.
8. Szymon Frąckowiak, ma wykształcenie wyższe i własne gospodarstwo.
9. Ryszard Jaworski, dr nauk rolniczych, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
10. Przemysław Tomczak, skromny pracowik oświaty z Poznania.
11. Barbara Czeszewska, technolog żywności i kierownik produkcji w jednej z poznańskich firm.
12. Beata Kaźmierczak, prowadzi własną działalność gospodarczą.
13. Krzysztof Janowski, doradca rolny, wiceprezes Zarządu w Prywatnym Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
14. Małgorzata Ratajczak, specjalista w zakresie energoterapii i kinezjologii.
15. Artur Wesołowski, preparator trofeów myśliwskich w firmie PREPART w Poznaniu. Ten kandydat powinien się chyba postarać o pracę w Kancelarii Prezydenta.
16. Małgorzata Michalska, ma licencjat i kieruje zespołem Obsługi Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników w KRUS
17. Piotr Sokalski, młody technolog.
18. Eugeniusz Poczta, dysponent produkcji w zakładach H. Cegielski Poznań, działacz związkowy Inicjatywy Pracowniczej.
19. Konrad Wojciechowski, urzędnik, członek zarządu miejskiego PSL w Poznaniu.
20. Sylwia Lazar, kulturoznawca, pracownik działu marketingu i sprzedaży w firmie DomConsult Sp. z o.o. 

Lista nr 6: KW Polska Partia Pracy - Sierpień 80 

1. Stanisław Marek Smektała, technolog rolno-spożywczy o specjalności drobiarstwo z Mielna, ale nie tego nad morzem, tylko obok Czerwonaka. Ukończył kurs Gospodarnika. Prawdopodobnie ma coś wspólnego z rodziną Smektałów ze Stronnictwa Piast (było ich kilkoro na listach w ostatnich wyborach do sejmiku wojewódzkiego), ale raczej nic go nie łączy z dealerem Renault z Leszna. Kim jednak jest Stanisław Marek Smektała nie za bardzo wiemy. Wiemy natomiast, że kandydował w ostatnich wyborach samorządowych z listy Niezależni dla Powiatu (żenujący wynik: 32 głosy z miejsca trzeciego).
2. Anna Marta Gabrylewicz, 22 lata, energiczna studentka ze Skrzynek, która w zeszłorocznych wyborach do sejmiku zdobyła aż 1381 głosów. Jeśli komuś to nie imponuje, to niech się dowie, że żaden inny kandydat PPP nie przekroczył tysiąca, a duża część miała kłopot z setką.
3. Marek Piotr Bogdan, 48 lat, ma aż trzy imiona, ale żadne nam nic nie mówi, jest technikiem budowlanym z Poznania. Startował z listy PPP do sejmiku wojewódzkiego w 2010 roku (89 głosów z drugiego miejsca).
4. Monika Klóska, 28 lat, filolożka z Poznania, jej największy sukces to 133 głosy w zeszłorocznych wyborach do sejmiku wojewódzkiego. Może się wydawać mało, ale to więcej niż sam Marek Piotr Bogdan, który był wyżej na liście!
5. Urszula Ciślak, kolejne trudne nazwisko na liście, pani logistyk z Chludowa, jako jedyna z kandydujących z tej listy należy do Polskiej Partii Pracy Sierpień 80. 
6. Bolesław Kruszewski-Kościuszenko, 63 lata, inżynier mechanik z Poznania, o związkach z Kościuszką nic nam nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że dostał 227 głosów wyborach do sejmiku w zeszłym roku.
7. Dariusz Widerowski, handlowiec z Mielna, pochodzi z tej samej miejscowości co lider listy. Przypadek? Podobnie jak lider chciał zostać radnym powiatowym z listy Niezależni dla Powiatu (zdobył znacznie lepszy wynik niż pan Smektała: 47 głosów z miejsca siódmego w tym samym okręgu).
8. Viloletta Wójcik, fryzjerka z Czempinia - jakby nie patrzeć spadochroniarka z sąsiedniego powiatu. 
9. Beata Piskorz, handlowiec z Poznania. 
10. Marzanna Stachowiak, ślusarz narzędziowy z Poznania. 
11. Wojciech Piekuta, 25 lat, kierowca z Kórnika, który zdobył 365 głosów wyborach do sejmiku.
12. Małgorzata Winiarska, ekonomistka z Poznania. 
13. Adam Jagła, inżynier elektryk z Poznania, jeśli to ten sam człowiek, to wyborach samorządowych reprezentował komitet Polska Patriotyczna (wszystkiego 162 głosy). Po nazwie poprzedniego ugrupowania wnosimy, że socjalista z niego taki bardziej narodowy.
14. Alina Staniewska, zdobnik ceramiki z Poznania. Jaki piękny ma ta pani zawód! 
15. Konrad Wałkowski, ekonomista z Poznania. 
16. Bernard Młyńczak, inżynier elektryk z Poznania. 
17. Paulina Adamczyk, handlowiec z Poznania. 

1. Rafał Grupiński, poseł PO od 2005 roku, reprezentował okręg kaliski, były minister niewiadomo czego, szef wielkopolskiej PO, kiedyś w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności, jeszcze wcześniej twórca Czasu Kultury.
2. Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, bardzo aktywna posłanka PO od 2007 roku, wcześniej w radzie powiatu, wywalczyła sobie wyższe miejsce na liście przepychając parytety, mieszka w Koziegłowach.
3. Waldy Dzikowski, poseł PO od 2001 roku, wcześniej legendarny wójt Tarnowa Podgórnego oraz działacz KLD i UW, do niedawna szef PO w Wielkopolsce, podejrzewany o machlojki przy budowie domu, ale nie można tego wyjaśnić, bo immunitet.
4. Dariusz Lipiński, poseł PO od 2005 roku, wcześniej radny miejski, związany z Solidarnością, potem z Akcją Wyborczą Solidarność, z wykształcenia fizyk.
5. Bożena Szydłowska, posłanka PO od 2007 roku, wcześniej burmistrz Swarzędza, bardzo popularna na Facebooku, gdzie ma najwięcej fanów ze wszystkich poznańskich polityków.
6. Michał Stuligrosz, poseł PO od 2001 roku, wcześniej związany z Partią Chrześcijańskich Demokratów, jego wujem jest słynny Stefan Stuligrosz, dzięki czemu poseł ma zawsze zapewnione duże poparcie.
7. Tatiana Sokołowska, radna sejmiku wojewódzkiego.
8. Arkady Elpidio Fiedler, poseł PO od 2005 roku, syn swojego ojca, dzięki któremu zawsze zdobywa mandat i to z coraz większym poparciem, dla wyjaśnienia - to nie pan poseł napisał "Dywizjon 303".
9. Maria Nowicka, radna miejska ze Świerczewa, bardzo zaangażowana w pomoc seniorom.
10. Jacek Tomczak, poseł od 2001 roku - najpierw PiS, potem Polska Plus, Polska Jest Najważniejsza i na koniec PO. Wcześniej działał jeszcze w KPN, ZChN i Przymierzu Prawicy. Wyga.
11. Władysław Balicki, wykładowca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Bankowej.
12. Marta Janas, asystentka senatora Ziółkowskiego i dyrektorka biura posła Zielińskiego. Lubi panów na Zet.
13. Dominika Król, dopiero co została radną miejską, a już marzy o sejmie. Ambitna.
14. Małgorzata Mikusińska, często kandyduje, rzadko się gdzieś dostaje. Mało przekonująca?
15. Bartosz Smektała, eskspert od pozyskiwania funduszy unijnych, prowadzi własną działalność, jest także sędzią piłkarskim i ratownikiem wodnym. Należy do Młodych Demokratów.
16. Justyna Lachor, niepełnosprawna prawniczka, od ponad 10 lat działa na rzecz pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej.
17. Milena Podemska, urzędniczka samorządowa, bardzo słabo znana urzędniczka, ale za to należąca do Stowarzyszenia Młodzi Demokraci oraz do Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej. Ciekawe, które ze stowarzyszeń rekomendowało ją do sejmu?
18. Dawid Kłosowski, 28 lat, mieszka w Szamotułach (Czy PO ma za mało członków w Poznaniu i powiecie?), jest muzykiem i filologiem. Należy do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, oddział 04. Trzeba przyznać, że dobrze temu panu z oczu patrzy.
19. Barbara Czachura, sołtys Gruszczyna, wiceprzewodnicząca swarzędzkiej rady miejskiej.
20. Marek Zieliński, poseł PO od 2007 roku, ale wcześniej posłował z ramienia Solidarności (1991-93) oraz Unii Wolności (1993-2001). Weteran. Pamięta jeszcze czasy prezydenta Wałęsy.

1 komentarz:

  1. Dzieki za przyblizenie postaci , chocby subiektywnie ;)) - bo dosc trudno znalezc cokolwiek na temat nieznanych nazwisk .

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.