Szukaj na tym blogu

czwartek, 15 września 2011

Jak głosować i nie zwariować?


Frekwencja w kraju nad Wisłą nigdy nie była imponująca. Warto więc zadbać o tę procentową garstkę, której się chce dać komuś krzyżyk na drogę do Wiejskiej a jest akurat wyjechana do innego miasta albo (za co dziękują młodzi pozostający w kraju) za granicę. Dlatego informacji o tym jak to zrobić, żeby legalnie zagłosować, nigdy za wiele. Redakcja przekopała internet, przepytała urzędników i niniejszym w pigule przedstawia informacje  jak się nie meldować i legalnie zagłosować.

Najpowszechniejsze przypadki pobytu poza miejscem zameldowania, to studia, praca, zbyt wysoka rata kredytu, żeby oficjalnie iść na swoje a wynajmujący nie jest głupi i nas nie zamelduje. W takim wypadku można w miejscu, w którym się mieszka bez meldunku iść do Urzędu Miasta i poprosić o dopisanie na listę dodatkową spisu ludności. Operacja jest bezpłatna, czy bezbolesna zależy od urzędników. Czas do 26 września.

Jeśli się akurat jedzie do rodziców po kolejną porcję domowych specjałów, to do 7 października można pofatygować się osobiście do macierzystego urzędu i odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania. A jak się osobiście nie uda, można namaścić kogoś na pełnomocnika.

Do 18 września można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju, jeśli jest się osobą niepełnosprawną. W tym roku Program Trzeci Polskiego Radia wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich zainicjował zacną akcję "Wybory dla Wszystkich" można więc liczyć na nakładki Braille'a (trzeba to zgłosić do 25 września) i możliwość dopisywania się do listy wyborczej w swojej gminie, w obwodzie przystosowanym dla niepełnosprawnych.

Do 29 września składa się wniosek o pełnomocnictwo w przypadku osób niepełnosprawnych. O, tutaj więcej na ten temat.

Możliwe jest też głosowanie dla tych co za morzem, tylko trzeba to zgłosić konsulowi do 24 września i załatwić korespondencyjnie. Do listy wyborczej poza granicami Polski można się dopisać do 6 października.

A jak ktoś ma niedosyt wiedzy, redakcja bardzo poleca bardzo przejrzystą stronę "głosuj bez meldunku" co wszystko bardzo ładnie porządkuje i tłumaczy. Bardzo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.